Bukareszt 2017-06-07T11:48:31+00:00

O Bukareszcie
separator

„Wdeług legedny miasto Bukareszt zostało założone przez pasterza – Bacur’a (imię to oznacza „radość” i „szczęście”). Sprytny młody człowiek, winem i hipnotyzującą grą na flecie, omamił ludzi rządzących tymi terenami do tego stopnia, że nowo powstałe miasto nazwali od jego imienia – București. Niestety rzeczywistość niewiele ma z legendą wspólnego i w naszej stolicy nie zawsze gościła radość. Spacerując po niej widać jak przewrotny bywa los, wystarczy spojrzeć na pozostałości po Nicolae Ceaușescu – budynek Parlamentu jest imponujący, w końcu to największa budowla Europy, jednak nie wystarczy spojrzeć na budowlę, warto poznać jego historię, bo to historia naszego miasta i kraju.”

traveler

Iulia Boagiu
eSky Romania

Co warto odwiedzić?
separator

Niewątpliwie największą atrakcją miasta, jest jego największy budynek – Palatul Poporului czyli Budynek Parlamentu. Każdy mieszkaniec Rumunii z dumą powie, że jest to największy budynek w Europie, i drugi po amerykańskim Pentagonie największy na świecie. Jest absolutnym pomnikiem komunizmu! Budowano go 5 lat, pracowało nad nim 200 architektów i 30 tys. Robotników, bez przerwy całą dobę każdego dnia tygodnia. Wszystkie elementy, które wykorzystano do jego stworzenia pochodzą z Rumunii. Kolos ten wybudowany na zlecenie Nicolae Ceaușescu miał być zaczątkiem olbrzymiej dzielnicy rządowej. Planów tych nie udało się zrealizować, jednak budynek warto odwiedzić, choćby po to by z jego tarasów widokowych zobaczyć panoramę miasta

Po obejrzeniu najbardziej reprezentacyjnego budynku w kraju, przychodzi czas na zrozumienie: dlaczego Bukareszt jest nazywany Paryżem północy? W mieście jest Łuk Triumfalny, który powstał w 1936 roku w hołdzie żołnierzom walczącym w barwach Rumunii. Są też i „Pola Elizejskie” czyli Bulwar Unirii – arterię o długości ponad 3 km, podobno przy jego projektowaniu Ceaucescu zażyczył sobie, by był on 1 metr szersze i 6 metrów dłuższe niż jego paryski odpowiednik.

Zaraz z Bulwaru warto iść na starówkę – do dzielnicy Lipscani. Historia najstarszej części miasta sięga XV wieku. Obecnie są tu liczne galerie, sklepy z pamiątkami, restauracje i kawiarnie. A wieczorem to właśnie tu skupia się nocne życie miasta. Nim jednak nastąpi wieczór, warto zagubić się w wąskich uliczkach i poszukać starych kościółków i monastyrów ukrytych często między budynkami. Koniecznie należy odnaleźć Biserica Stravrapoleos – jeden z piękniejszych kościółków w mieście. Warto też zajść do pasażu Macca-Vilacrosse.

Chcąc zrelaksować się chwilę warto wybrać się do Parku Herastrau. To największy park miejski rozciągający się nad jeziorem o tej samej nazwie. Na jego terenie znajduje się niezwykłe muzeum – Muzeul Satului, będące jednym z najstarszych skansenów w Europie. Zgromadzono tu około 300 budynków wiejskich, drewnianych chat, kościołów, młynów i wiatraków.

Dzień najlepiej zakończyć w Sky Barze znajdującym się na najwyższym piętrze budynku Dorobanti. Panorama miasta jest tu niesamowita! Przystępne ceny powodują, że można sobie pozwolić na kolację z widokiem.

Kuchnia
separator

Kuchnia w Rumunii jest bardzo zróżnicowana ze względu na wpływy, którym była poddawana przez lata. I tak w tutejszych daniach można odnaleźć smaki osmańskie, francuskie, niemieckie, włoskie, węgierskie, rosyjskie, tatarskie… W zależności od tego, jak silne są naleciałości zagraniczne, formowały się w Rumunii kuchnie regionalne.

Co zjeść?

Dania tutejszej kuchni są z reguły proste do przygotowania, bazują główna mięsach podawanych w rozmaity sposób. Co ciekawe bardzo często, odmienne od siebie potrawy są określane jednym terminem, ze względu na dominujący w nich smak, przykładowo „ciorba” to wszelkie kwaśne zupy.

Nie każdy wie, że Rumunia jest dziesiątym największym producentem wina na świecie. Tradycja winiarska sięga w tym kraju kilka tysięcy lat i już w średniowieczu wino było najbardziej popularnym trunkiem.

Sarmale

Mici

Ciorba de burta

Papanași

 

Dokąd na obiad?

W Bukareszcie jest dużo przyjemnych restauracji. Jednak chcąc znaleźć te najlepsze warto zejść z utartych szlaków. Na ulicy Bulevardul Dacia pod numerem 20 znajduje się restauracja La Placinte. Można tu zjeść wszystkie tradycyjne dania w bardzo przystępnych cenach. Wygląd miejsca nawiązuje do lokalnego folkloru. Restauracją wartą odwiedzenia jest też Caru’ cu Bere – odnowiona z zewnątrz kamienica skrywa imponujące wnętrze. Jest ono na tyle piękne, że warto tu zajść choćby na kawę i deser.

Pogoda
separator

Klimat w Rumunii jest zróżnicowany w zależności od regionu. Są miejsca – jak Wyżyna Dobrudży, które pozostając pod silnym wpływem klimatu śródziemnomorskiego, zapewniają wspaniałą pogodę przez cały rok. Z kolei w regionie Karpat panuje klimat alpejski, gdzie zimą temperatury wynoszą średnio –10 °C i mniej, zaś latem średnia dobowa nie przekracza 10 °C. Natomiast Bukareszt ma klimat kontynentalny, co oznacza że panują w nim gorące lata i chłodne zimy. Położony na Równinie Wołoskiej, często narażony jest na silne wiatry. Temperatury zimą zwykle spadają poniżej 0 °C. Latem średnia temperatura wynosi około 23 °C, chociaż często wzrasta ona nawet do 40 °C w centrum miasta.

Blog
separator

Magdalena Fijołek

Witamy w kraju księcia Draculi

Rumunia, niestety nadal nie jest krajem mocno popularnym wśród Polaków. Moc stereotypów jest tak duża, że informacja: byłem na wakacjach w Rumunii bywa dużym zaskoczeniem dla osoby, która ją otrzymuje. My lubimy ten kraj!

CZYTAJ DALEJ

Loty i hotele
separator

Sprawdź pozostałe oferty do Rumunii