Sofia 2016-11-21T16:07:58+00:00

O Sofii
separator

„Wiele osób może postrzegać naszą stolicę jako kolejne miasto w postsowieckim kraju, co jest zupełnie błędne. W Sofii jest niesamowita wręcz mieszanka architektury z różnych okresów historycznych – od antycznych ruin, przez renesnasowe budynki, socrealistyczne kolosy, aż po nowoczesne, szklane wieżowne. Podobnie rzecz się ma z kulturą, w jednym mieście mamy prawosławne cerkwie, meczety muzułmańskie z czasów Imperium Osmańskiego, największą na Bałkanach synagogę, kościół katolicki i protestancki… I wszystko to funkcjonuje obok siebie w pełnej tolerancji. To jest wspaniałe w naszym mieście – kulturalne i etniczne zrozumienie. “

traveler

Veselin Georgiev
eSky Bułgaria

Co warto odwiedzić?
separator

Sofia to jedna z mniej popularnych stolic Europy. Marginalizowanie tego miasta, ze względu na to, że turystyka bułgarska skupia się na wybrzeżu Morza Czarnego, jest zupełnie niesłuszne. Niegdyś stolica Bułgarii była centrum wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego. Później, na skutek historycznych zawirowań, znajdowała się pod wpływami różnych państw – od państwa bułgarskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego, Imperium Osmańskiego… To wszystko, a także alianckie bombardowania podczas II wojny światowej, nie pozostało bez wpływu na obecny kształt miasta, jego zabytki i wielokulturowość.

Od jakiego punktu najlepiej zacząć wizytę w Sofii? Polecamy Cerkiew Bojańską z X wieku, z dobrze zachowanymi freskami z 1259 roku, na których sportretowano donatorów kościoła oraz ówczesnych władców. Budynek ten od 1979 roku znajduje się na liście zabytków UNESCO. Druga cerkiew – będąca symbolem miasta – to sobór św. Aleksandra Newskiego. Wybudowano ją w XIX wieku na cześć cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria odzyskała niepodległość w 1878 roku, dlatego też nadano jej nazwę patrona cesarskiej rodziny św. Aleksandra Newskiego. Zbudowana w stylu neobizantyjskim, jest jednym z największych kościołów w prawosławnej Europie. W jej krypcie znajduje się olbrzymia kolekcja sztuki prawosławnej i ikon.

Kolejna świątynia, którą warto zobaczyć w mieście to Rotunda Św. Jerzego, będąca najstarszym budynkiem w Sofii – jej początki sięgają IV wieku. Pierwotnie była to świątynia rzymska, przebudowano ją w X wieku.Między wiekiem XVI a XIX zmieniono jej przeznaczenie.

Rotunda stała się meczetem, a obecnie jest to cerkiew – muzeum. Jej niewielki rozmiar pozwolił „schować” ją między twory socrealizmu – Ministerstwo Obrony i Pałac Prezydencki. Wewnątrz świątyni zachowały się oryginalne freski z IX i X wieku.

Ciekawym punktem wycieczki może się okazać wizyta w Muzeum Sztuki Socrealizmu i Komunizmu, w którym zgromadzono rozmaite pamiątki ze wszystkich państw Układu Warszawskiego. Ogromne pomniki, propagandowe malarstwo, popiersia wodzów, agitacyjne filmy. Wszystko ciekawe z socjologicznego punktu widzenia.

Warto też przespacerować się ulicami i przyjrzeć tamtejszej architekturze. Wśród budynków wartych uwagi jest między innymi Budynek Zgromadzenia Narodowego, budowany w latach 1884-86 przez znanego architekta Konstantina Jovanović’a, który był też twórcą serbskiego parlamentu. Inne budynki warte uwagi to: Pałac Vrana, Biblioteka Narodowa śś. Cyryla i Metodego, Budynek Narodowej Opery i Baletu czy Lagro – zespół budynków w stylu socrealistycznym.

Sofia to również piękne miejsce dla miłośników przyrody. Mało kto wie, że stolica Bułgarii, jest najwyżej położoną dużą stolicą w Europie – 550 metrów n.p.m., a to dzięki temu że zlokalizowana jest u podnóża masywu Witosza, na którego zboczach utworzono w 1934 roku Park Narodowy. Tereny te postrzegane są jako zielone płuca Sofii, dlatego będąc w mieście na dłużej warto zorganizować sobie jeden aktywny dzień na łonie przyrody.

Kuchnia
separator

„Dobre jedzenie chwali się samo” – mawiają w Bułgarii nim zasiądą do suto zastawionego stołu. Tutejsza kuchnia jest wypadkową historii i położenia geograficznego kraju, stanowi więc mieszankę smaków z Europy i Azji i naleciałości z kuchni: greckiej i tureckiej, rumuńskiej, serbskiej, a nawet pewne naleciałości z Bliskiego Wschodu.

Co zjeść?

Bułgarzy jedzą lekkie śniadania, których bazą jest jogurt – pochodzący właśnie z tego kraju. I późne kilkudaniowe kolacje. Wśród popularnych tu smaków należy wymienić: zupy – czorby; ciężkie gulasze na bazie warzyw i różnego rodzaju mięs – baraniny, wieprzowiny, wołowiny – podawane w glinianych garnkach; a także sery: sirene – sery białe pierwotnie produkowane z mleka koziego, oraz kaszkawał – typ sera żółtego podpuszczkowego, dojrzewającego produkowany z mleka owczego lub krowiego. Wśród deserów królują owoce i smaki kojarzone z orientem – chałwy i bakława.

Sałatka szopska

Kiopulu

Zupa z soczewicy

Kebapcze

 

Dokąd na obiad?

Jeśli chcecie zjeść dobrze, tradycyjnie i dużo musicie wybrać się do Hadjidraganovite kashti – gdzie bułgarskie smaki podane są przez panów w strojach ludowych przy akompaniamencie lokalnej muzyki. Ucztą dla podniebienia może być też wizyta w Moma Bulgarian Food & Wine. To przyjemne miejsce bazuje na tradycji, ale jednocześnie wyzbyło się krzykliwości, jest jasne i przestronne. Wszystko tu jest dopracowane do ostatniego szczegółu!

Pogoda
separator

Bułgaria ze względu na wielkość kraju pozostaje pod rozmaitymi wpływami klimatycznymi – od umiarkowanego ciepłego i chłodnego, aż po podzwrotnikowy wilgotny. Sofia podlega pod klimat umiarkowany chłodny (morski) co oznacza, że lata są w mieście chłodne a zimy łagodne. Średnia temperatura wszystkich miesięcy jest niższa niż 22 °C, a co najmniej cztery miesiące w roku temperatura spada poniżej 10 °C. Opady deszczu równomiernie rozłożone w całym roku.

Blog
separator

Magdalena Fijołek

Czym zaskoczy Was Bułgaria?

Co myślicie, gdy słyszycie hasło „urlop w Bułgarii”? Wielu osobom z pewnością przywodzi ono na myśl wakacje z dzieciństwa kiedy to samochodem z całą rodziną jechało się na plaże Złotych Piasków. I choć dziś nadal wielu Polaków na bułgarskie wybrzeże jeździ, to jednak stereotypowe myślenie pozostaje i krzywdzi ten piękny kraj, w którym warto zobaczyć więcej niż tylko plażę. My – jako eSky.bg – od 2008 roku mamy w Bułgarii swój oddział i z jednym z naszych kolegów postanowiliśmy porozmawiać o tym, dlaczego warto jego kraj odwiedzić.

CZYTAJ DALEJ

Loty i hotele
separator

Sprawdź pozostałe oferty do Bułgarii